English
T.C. MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI ASKERİ FABRİKALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
TÜRKİYE CUMHURİYETİ MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI
ASKERİ FABRİKALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
"Her Fabrika Bir Kaledir" -Mustafa Kemal ATATÜRK

HELİKOPTER FABRİKA SEVİYESİ BAKIM ONARIM


 

Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bağlısı 5'inci Bakım Fabrika Müdürlüğünde çeşitli tipteki helikopterlere fabrika seviyesi bakım onarımları (FASBAT) yapılmaktadır. FASBAT işlemleri kapsamında imalatçılar tarafından yayınlanmış teknik bültenler ve iş kartları kullanılmaktadır. Yapılan tüm FASBAT işlemleri ulusal ve uluslararası havacılık standartlarında yapılmaktadır. Helikopterlerin planlı bakım dokümanları referans alınarak FASBAT kapsamında uygulanması gereken tüm bakım/onarım operasyonları detaylı olarak onaylanmış ve iş planları bilgisayar ortamında hazırlanarak kullanılmaktadır.
Aşağıda listesi bulunan genel maksat, taarruz, eğitim ve keşif helikopterlerinin bakım, onarım ve yenileştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

 

FASBAT işlemleri yapılan Helikopter Tipleri

 

 

Genel Maksat Taarruz Eğitim
Agusta Bell AB-205 Bell Helicopter AH-1W Super Kobra Agusta Bell AB-206
Bell Helicopter UH-1H Bell Helicopter AH-1P Kobra Agusta Bell AB-204
Agusta Bell AB-212   Bell Helicopter OH-58
Agusta Bell AB-212ASW   Schwizer H-300
Sikorsky S-70    
Eurocopter AS-532 UL Cougar    

5'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü AQAP 2110 Tasarım, Geliştirme ve Üretim için NATO Kalite Güvence Gerekleri, AQAP 2310 Havacılık Uzay ve Savunma Yüklenicileri için NATO Kalite Güvence Gerekleri, SHY-145 Bakım Kuruluşu Onay Belgesi ve TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri belgelerine sahiptir. Ayrıca 5'inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve Sikorsky firması arasında S-70 Blackhawk helikopterlerinin ticari olarak bakımlarının yapılabilmesi için bölgesel yetkili bakım merkezi belgesine sahip olup anlaşma 2004 yılında imzalanarak yürürlüğe girmiştir.